Prelegenci
Prelegenci
Istituto Superiore di Sanità (ISS), Rzym , Włochy
Prof. Edoardo Pozio jest ekspertem w dziedzinie parazytologii i pasożytów przenoszonych przez żywność. Od 1982 r. zatrudniony w Zakładzie Chorób Zakaźnych Istituto Superiore di Sanità (ISS) w Rzymie, we Włoszech, gdzie w latach 1991-2018 obejmował stanowisko Dyrektora ds. Badań. Dr Pozio wniósł znaczący wkład w dziedzinę weterynarii jako mi.in., ekspert ds. pasożytów przenoszonych przez żywność Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa w latach 2012 – 2018, Kierownik Laboratorium Referencyjnego Unii Europejskiej ds. Pasożytów Komisji Europejskiej w latach 2006 – 2018, Ekspert ds. Włośnicy dla Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności w latach 2004 – 2018, Ekspert Komisji Europejskiej ds. Włośnicy w latach 1992 – 2018, Kierownik Laboratorium Referencyjnego ds. Włośnicy Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt w latach 1992 – 2018, Kierownik Międzynarodowego Centrum Referencyjnego Włośnicy Międzynarodowej Komisji ds. Włośnicy w latach 1988 – 2018.
Jego główne zainteresowania naukowe obejmują m.in.: badania dotyczące włośnicy i nicieni z rodzaju Trichinella (tj. taksonomia, epidemiologia, spektrum żywicieli, zasięg geograficzny, międzygatunkowa i wewnątrzgatunkowa struktura populacji), badania dotyczące tasiemców z rodzaju Echinococcus oraz echinokokozy, Cryptosoridium spp. oraz kryptosporydiozy, Giardia spp. i giardiozy, Leishmania infantum i leiszmaniozy.
Autor lub współautor ponad 430 artykułów w recenzowanych czasopismach międzynarodowych (indeks Hirsha 54), autor wielu książek i monografii. Prelegent na międzynarodowych i krajowych kongresach, konferencjach i warsztatach.
United States Department of Agriculture (USDA), Beltsville, MD, USA
Dr Peter Thompson jest biologiem ewolucyjnym zatrudnionym w Resorcie Badań Rolniczych w Departamencie Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). Dr Thompson wykorzystuje genomikę do badania epidemiologii, interakcji z żywicielami i systematyki pasożytów istotnych dla rolnictwa. Jest pionierem nowatorskich technik badania powiązań między pasożytami w lokalnych ogniskach choroby. W swoich badaniach wykorzystuje sekwencjonowanie DNA do identyfikacji nowych gatunków pasożytów w systemach naturalnych. Kierował badaniami dotyczącymi struktury wielu genomów organizmów pasożytniczych, od pasożytów odzwierzęcych po pasożyty żołądkowo-jelitowe bydła, owiec i kóz. Opracował testy diagnostyczne wykrywające zakażenia mieszane u zwierząt gospodarskich. Obecnie jego badania skoncentrowane są na regulacji transkrypcji u pasożytów narażonych na działanie leków przeciwpasożytniczych, a także na poszerzaniu zestawu narzędzi genomicznych dostępnych do badania transmisji pasożytów wśród odrębnych populacji żywicieli jakimi są zwierzęta gospodarskie.
Istituto Superiore di Sanità (ISS), Rzym , Włochy
Dr Gianluca Marucci – pracownik naukowy w Zakładzie Chorób Zakaźnych w Istituto Superiore di Sanità w Rzymie, we Włoszech. Jest odpowiedzialny za część molekularną Laboratorium Referencyjnego Unii Europejskiej ds. Pasożytów oraz za organizację badań biegłości. Posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie parazytologii i biologii molekularnej. Jest zaangażowany w badania dotyczące epidemiologii molekularnej związane z pasożytami z rodzaju Trichinella oraz badaniami związanymi z wykrywaniem pierwotniaka Giardia duodenalis.
Jest autorem i współautorem wielu publikacji naukowych. Obecnie aktywnie działa jako członek wykonawczy Międzynarodowej Komisji ds. Włośnicy.
Università degli Studi di Torino, Turyn, Włochy
Prof. Francesco Chiesa uzyskał tytuł doktora medycyny weterynaryjnej (DVM) na Uniwersytecie w Turynie, we Włoszech w 2005 r. Następnie, w 2010 r. realizował międzynarodowy program doktorancki pt.: “Inspective and Sanitary Concerns in Animal Production in Exchanges between the European Union and the People’s Republic of China” koncentrujący się na zagadnieniach dotyczących kwestii inspekcyjnych i sanitarnych w produkcji zwierzęcej w wymianie między Unią Europejską a Chińskią Republiką Ludową, z ramienia Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Pizie, we Włoszech oraz Wyższej Szkoły Nauk o Zwierzętach i Technologii, na Uniwersytecie w Guangxi, w Chinach.
Od grudnia 2020 r. prof. Chiesa pełni funkcję profesora nadzwyczajnego na Wydziale Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu w Turynie oraz Uniwersytecie Nauk Gastronomicznych w Pollenzo-CN we Włoszech.
Jego główne zainteresowania naukowe obejmują weterynaryjne zdrowie publiczne, ze szczególnym naciskiem na molekularne narzędzia diagnostyczne i genomikę patogenów przenoszonych przez żywność i wodę. Ponadto posiada wiedzę specjalistyczną w zakresie systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności, pasożytów przenoszonych przez żywność oraz stosowania technik sekwencjonowania wysokoprzepustowego (HTS) w bezpieczeństwie żywności.
University of Belgrade. Institute for the Application of Nuclear Energy – INEP, Serbia
Dr Doktor Sasa Vasilev pracuje na Uniwersytecie w Belgradzie, w Serbii, gdzie jest kierownikiem laboratorium ds. działalości weterynaryjnej w Instytucie Stosowania Energii Jądrowej (INEP). Dr Vasilev pełni również funkcję Kierownika Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. Wykrywania Włośni w Mięsie Zwierząt Domowych i Dzikich, a także Przewodniczącego Komisji Etyki ds. Ochrony Dobrostanu Zwierząt Doświadczalnych.
Tematyka badań jakimi zajmuje się dr Vasilev obejmuje choroby zakaźne, pasożytnicze, zoonozy oraz epidemiologię. Główną osią działań są badania dotyczące wpływu Trichinella spiralis i antygenu wydalniczo-wydzielniczego tego pasożyta na modulację odpowiedzi immunologicznej oraz przebieg chorób autoimmunologicznych i nowotworowych, a także potencjalna możliwość wykorzystania antygenów pasożyta Trichinella spiralis w celach terapeutycznych.
Poprzez swoją pracę w Krajowym Laboratorium Referencyjnym ds. Wykrywania Włośnicy w Mięsie Zwierząt Domowych i Dzikich monitoruje sytuację w Serbii pod kątem zakażeń u zwierząt i ludzi oraz współpracuje z naukowcami z innych instytucji w kraju i za granicą. Jest współwykonawcą wielu krajowych (serbskich) i europejskich projektów naukowych.
University of Pisa,
Włochy
Dr Lisa Guardone ukończyła medycynę weterynaryjną na Uniwersytecie w Pizie, we Włoszech, w 2009 roku, broniąc pracę magisterską na temat epidemiologii pasożytów u lisów w północno-zachodnich Włoszech. Następnie uzyskała tytuł doktora na swojej alma mater, realizując badania w ścisłej współpracy z Instytutem Parazytologii Uniwersytetu w Zurychu, gdzie spędziła kilka kolejnych okresów badawczych, studiując epidemiologię i diagnostykę endopasożytów u dzikich i domowych psowatych. W 2015 roku jej praca doktorska została wyróżniona przez Włoskie Towarzystwo Parazytologiczne.
Od 2013 roku pracuje w sektorach Parazytologii oraz Bezpieczeństwa i Higieny żywności, koncentrując się na interdyscyplinarnej perspektywie zdrowia publicznego. W 2022 roku została dyplomatką Europejskiego Kolegium Weterynaryjnego Zdrowia Publicznego (ECVPH), o specjalności Nauka o Żywności. W latach 2021–2024 zatrudniona jako oficjalny lekarz weterynarii w Weterynaryjnym Instytucie Badań Medycznych w Piemoncie, Ligurii i Dolinie Aosty, a obecnie jest starszym pracownikiem naukowym na Uniwersytecie w Pizie.
Jej dorobek naukowy liczy ponad 60 recenzowanych publikacji. Aktywnie uczestniczyła w wielu kongresach międzynarodowych i krajowych.
Bundesinstitut für Risikobewertung – BfR, Berlin, Niemcy
Doktor nauk farmaceutycznych od 2018 roku pełni funkcję Dyrektora Naukowego i Kierownika Działu „Diagnostyka i charakterystyka patogenów” w Federalnym Instytucie Oceny Ryzyka (BfR) w Berlinie, w Niemczech. W skład jednostki wchodzą laboratoria konsultacyjne ds. Leptospira, Yersinia, Vibrio oraz Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. włośnicy. Od 2010 r. doradca medyczny i konsultant ds. projektów zabezpieczeń dla Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Teksasie (Galveston, Teksas, USA). Dr Martin jest stałym członkiem Komisji ds. Czynników Biologicznych w Niemczech (ABAS) przy Federalnym Ministerstwie Pracy i Spraw Socjalnych (BMAS). Od 2014 r. pełni funkcję Kierownika projektów ds. budowania potencjału w Afryce Zachodniej w celu lepszego przygotowania reakcji na ogniska chorób wysoce zjadliwych, analizy czynników, wykrywanie chorób, możliwości leczenia, ochrona osobista z uwzględnieniem aspektów i granic społecznych, Ebola Framework, Medevac.
Obecnie aktywnie działa jako członek w wielu stowarzyszeniach zawodowych, komitetach sterujących i radach doradczych, np.: Amerykańskie Towarzystwo Wirusologiczne (ASV), Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologiczne (ASM), Niemieckie Towarzystwo Farmaceutyczne (DPhG), Grupa Robocza Farmakologia i Toksykologia, Międzynarodowe Towarzystwo Chorób Zakaźnych (ISID), Komitet Naukowy Stowarzyszenie Med-Vet-Net (MVNA), Międzynarodowa Rada Doradcza i Instytut Zarządzania Kryzysowego (ISEMI).
University of Surrey, Guildford, Wielka Brytania
Dr Martha Betson jest adiunktem w dziedzinie parazytologii weterynaryjnej oraz kierownikiem Katedry Nauk Biomedycznych Porównawczych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Surrey w Wielkiej Brytanii. Jest parazytologiem z podejściem One Health. Jej badania integrują pracę laboratoryjną, terenową oraz epidemiologię w celu zrozumienia dynamiki transmisji chorób pasożytniczych u ludzi i zwierząt, z zamiarem poprawy kontroli pasożytów. Obejmuje to badania nad genetyką i genomiką populacji pasożytów oraz rozwój i ocenę testów diagnostycznych. Martha szczególnie interesuje się zaniedbanymi chorobami tropikalnymi oraz chorobami pasożytniczymi na styku dzikich zwierząt, zwierząt domowych i ludzi. Jest kierownikiem programu w Instytucie Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Surrey.
University of Turin, Turyn, Włochy
Selene ukończyła studia weterynaryjne (DVM) w 2016 roku na Wydziale Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu w Turynie (Włochy), przedstawiając pracę dyplomową badając obecność zoonotycznej przywry Alaria alata u lisów rudych. Następnie uzyskałała doktorat z Nauk Weterynaryjnych w zakresie Zdrowia Zwierząt i Bezpieczeństwa Żywności, poruszając w pracy doktorskiej temat zastosowania technologii sekwencjonowania następnej generacji (NGS) do badania obecności genów oporności na antybiotyki w matrycach żywnościowych. W trakcie doktoratu i staży podoktorskich Selene spędziła okresy badawcze na University College Dublin, w Centre for Food Safety (UCD-CFS, Irlandia), w Muséum d’histoire naturelle (MHN) w Genewie (Szwajcaria) oraz w Instytucie Parazytologii Uniwersytetu w Bernie, Wydział Vetsuisse (Szwajcaria). W maju 2024 roku Selene zdobyła Krajową Nagrodę ds. Komunikacji Naukowej za prezentację na temat związku sarkocystozy bydła z eozynofilowym zapaleniem mięśni. Obecnie jest młodszym pracownikiem naukowym (RTDA) w Uniwersytecie w Turynie.
Zainteresowania badawcze Selene dotyczą Zdrowia Publicznego Weterynaryjnego, ze szczególnym uwzględnieniem badania patogenów przenoszonych drogą pokarmową oraz zastosowania technologii NGS w bezpieczeństwie żywności. Obecnie zajmuje się głównie parazytologią pokarmową, koncentrując się na pierwotniakach (np. Sarcocystis spp.), przywrach i tasiemcach jako pojawiających się i często zaniedbywanych pasożytach przenoszonych drogą pokarmową.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Polska
Lekarz weterynarii specjalizujący się w dziedzinie Parazytologii oraz Higieny Zwierząt Rzeźnych i Żywności Pochodzenia Zwierzęcego. Główny obszar działań to zagadnienia związane z bezpieczeństwem żywności, epidemiologią oraz parazytologią. W latach 2002-2022 odpowiedzialny za działania Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. Włośnicy i Anisakiozy. W ramach tych obowiązków zajmował się organizacją badań biegłości oraz szkoleń dla lekarzy weterynarii. współpracował z Zakładami Higieny Weterynaryjnej, lekarzami terenowymi oraz instytucjami takimi jak Główny Inspektorat Weterynarii, Komisja Europejska, EURLP, OECD, Codex Alimentarius i ISO. Obecnie pełni funkcję adiunkta na Wydziale Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia z Parazytologii oraz Higieny Żywności.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Polska
Kierownik Katedry Parazytologii i Chorób Ryb oraz Zakładu Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej AR w Lublinie 1988r. Od 1989 r. zatrudniony jako asystent w Katedrze Parazytologii i Chorób Inwazyjnych na macierzystym wydziale. W 1998 roku uzyskał stopień doktora nauk weterynaryjnych na podstawie rozprawy „Glisty z rodzaju Toxocara: wybrane aspekty inwazjologii i zagrożenia zdrowia człowieka”. W 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk weterynaryjnych na podstawie monografii: Charakterystyka inwazji Anoplocephala perfoliata u koni z uwzględnieniem aspektów molekularnych i proteomicznych. 2015 rok- stanowisko profesora nadzwyczajnego. 2019 rok- tytułu profesora nauk weterynaryjnych w zakresie Parazytologii. Autor ponad 290 pozycji piśmiennictwa, w tym 58 publikacji z listy A, 68 z listy B, współautor podręcznika, monografii,14 rozdziałów w monografiach, ponad 100 doniesień na krajowe i zagraniczne konferencje naukowe, 48 prac popularno-naukowych, dwu patentów. Organizator cyklicznych parazytologicznych konferencji naukowych w Muzeum Rolnictwa i Weterynarii w Ciechanowcu. Promotor czterech przewodów doktorskich, prac magisterskich i licencjackich. Recenzent dorobku naukowego w pięciu postępowaniach na tytuł profesora, jednym na stanowisko profesora uczelni, dziesięciu rozpraw habilitacyjnych, dwunastu prac doktorskich, jednym doktoracie Honoris causa, licznych publikacji w renomowanych czasopismach naukowych. Tematyka pracy naukowej dotyczy głównie zagadnień diagnostyki, terapii, profilaktyki oraz szeroko pojmowanej inwazjologii zwierząt gospodarskich, towarzyszących oraz wolnożyjących ze szczególnym uwzględnieniem zoonoz pasożytniczych. W kolejnych etapach pracy naukowej zajmował się ważnymi ekonomicznie i epidemiologicznie w danym okresie inwazjami. Między innymi prowadził badania z zakresu inwazjologii i patogenezy świerzbu świń, toksokarozy zwierząt mięsożernych i człowieka, anoplocefalozy jednokopytnych, fascjolozy i neosporozy przeżuwaczy, kokcydiozy cieląt, inwazji nicieni żołądkowo-jelitowych koni, bydła i owiec, dirofilariozy psów, chorób inwazyjnych ptaków i wielu innych tematów dotyczących parazytologii weterynaryjnej. Poza działalnością naukową, prowadzi terenową działalność kliniczną. Przewodniczący Sekcji Weterynaryjnej Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego oraz przewodniczący Lubelskiego Oddziału PTP, Członek Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Członek założyciel Polskiej Sekcji ESCCAP (European Scientific Counsel Companion Animal Parasites). Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, Członek Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN w latach 2020-2024, Członek Rady Doskonałości Naukowej w dziedzinie Weterynaria w kadencji 2024-2028. Członek Rady Naukowej Muzeum Rolnictwa i Weterynarii w Ciechanowcu, Prezes ZNP Pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Polska
Prof. dr hab. Anna Bogucka-Kocka jest autorem/współautorem 203 publikacji oryginalnych o łącznym IF=414,266; PK=8901. Wyniki jej badań prezentowe były w 233 doniesieniach na konferencjach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. h-index = 25 wg Web of Science Core Collection; h-index = 26 wg Scopus. Była kierownikiem 4 i głównym wykonawcą w 6 projektach badawczych. Badania zespołu którym kieruje skupiają się wokół zagadnień związanych z transkryptomiką, proteomiką, diagnostyką parazytologiczną oraz badaniami mechanizmów działania leków i poszukiwaniem nowych związków będących kandydatami na nowe leki przeciwpasożytnicze, oraz genetycznych biomarkerów chorób pasożytniczych i chorób cywilizacyjnych m.in. chorób związanych z patologią śródbłonka naczyń krwionośnych u pacjentów chorych na przewlekłą niewydolność żylną, tętniaki i miażdżycę, raka piersi oraz toksoplazmozę. Kolejne kierunki badawcze to diagnostyka chorób pasożytniczych i poszukiwanie związków pochodzenia roślinnego, grzybowego, oraz uzyskanych drogą syntezy chemicznej o aktywności przeciwpasożytniczej. Badania te realizuje w oparciu o autorski model opisany w: Patent. Polska, nr 232918. Sposób hodowli nicieni z rodzaju Rhabditis sp. i oznaczania aktywności nicieniobójczych substancji. (U.M. w Lublinie, Twórcy: Anna Bogucka-Kocka, Przemysław Kołodziej). Do chwili obecnej wyniki badań z wykorzystaniem w/w modelu pozwoliły na uzyskanie 12 patentów. Opisaliśmy nowe, związki tj. klastery boru, pochodne triazolu, pochodne rodaniny, niskocząsteczkowe frakcje metabolitów wtórnych z grzyba Cerrena unicolor o znaczącej aktywności nicieniobójczej wobec modelowych nicieni z rodzaju Rhabditis sp. oraz patogennych nicieni pasożytujących u kóz i koni. W przeprowadzonych badaniach wykazano, że aktywność nicieniobójcza związków jest wyraźnie wyższa od aktywności stosowanych komercyjnych leków. Jest współautorem 24 patentów i 2 know-how. Uzyskane patenty otrzymały m.in. Złoty medal na XIII Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2020 za wynalazek „Nowo zsyntetyzowane związki o działaniu nicieniobójczym i przeciwpasożytniczym”; Złoty medal na XIII Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2020 za wynalazek „Sposób diagnozowania miażdżycy tętnic oraz zastosowanie markerów miRNA do diagnozowania miażdżycy tętnic”; Nagrodę International Federation of Inventors’ Associations – IFIA – za wynalazek „Sposób diagnozowania miażdżycy tętnic oraz zastosowanie markerów miRNA do diagnozowania miażdżycy tętnic” otrzymana na XIII Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2020; Złoty medal na XIV Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2021 za wynalazek „Kompozycja polifenolowa mająca zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób neurodegeneracyjnych zwłaszcza Alzheimera” Nagrodę Special Award of World Invention Intellectual Property Association WIIPA na XIV Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2021 za wynalazek „Kompozycja polifenolowa mająca zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób neurodegeneracyjnych zwłaszcza Alzheimera”; Brązowy medal na XV Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2022 za wynalazek „Sposób hodowli ludzkich i zwierzęcych komórek macierzystych z zastosowaniem wydzieliny roślinnej otrzymanej z gatunku Drosophyllum lusitannicum”; Złoty medal na XVI Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2023 za wynalazek „Zastosowanie markerów mikroRNA do wykrywania obecności tętniaków aorty brzusznej oraz sposób diagnozowania tętniaków aorty brzusznej”; Złoty medal na International Warsaw Invention Show IWIS 2023 za wynalazek “Application of microRNA markers for detecting the presence of abdominal aortic aneurysms and method of diagnosing abdominal aortic aneurysms”.
Za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej w obszarze farmakologii, neurofarmaceutyków oraz zastosowania markerów miRNA do diagnozowania miażdżycy tętnic 28.10.2021 r. otrzymała Nagrodę Ministra Zdrowia.
Laboratorium Weteryjaryjne Animallab, Warszawa, Polska
dr n. med. Dawid Jańczak, lekarz weterynarii i specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej. Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Obecnie kierownik Laboratorium ANIMALLAB oraz członek Polskiej Rady Konsultacyjnej ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących ESCCAP Polska. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych w obszarach: parazytologia, mikrobiologia, gastroenterologia, zoonozy pasożytnicze, nowo pojawiające się parazytozy psów i kotów.
Zakład Parazytologii Tropikalnej, Wydział Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej, Gdański Uniwersytet Medyczny, Polska
Dr hab. Beata Szostakowska, specjalista z zakresu Laboratoryjnej Parazytologii Medycznej i Mikrobiologii, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego, przewodnicząca Komisji ds. Parazytologii przy Krajowej Radzie Diagnostów Laboratoryjnych, członek Komitetu Biologii Molekularnej PAN, opiekun naukowy w europejskim programie kształcenia ustawicznego dla specjalistów w zakresie parazytologii medycznej e-PARASITimage.
Zainteresowania naukowe: pasożyty i parazytozy tropikalne i kosmopolityczne, zwłaszcza badania nad występowaniem form dyspersyjnych pasożytów człowieka w środowisku, badania nad prewalencją, taksonomią i chorobotwórczością nicieni z rodziny Anisakidae (pasożytów organizmów morskich chorobotwórczych także dla człowieka) i diagnostyka parazytologiczna.
Zakład Parazytologii i Chorób Inwazyjnych, Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy (PIWet-PIB), Puławy, Polska
Lekarz weterynarii, od 2001 r. zatrudniony w Zakładzie Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach, obecnie na stanowisku profesora instytutu. Pracę doktorską obronił w 2006 r. Stopień dr. habilitowanego uzyskał w 2017 r. przedstawiając osiągnięcie dotyczące epidemiologii, diagnostyki oraz zróżnicowania genetycznego Echinococcus multilocularis. Promotor dwóch doktoratów. Zakres obecnej działalności naukowej: badania nad występowaniem pasożytniczych helmintów o znaczeniu zoonotycznym, w tym głównie E. multilocularis, E. granulosus s.l. u zwierząt domowych i wolnożyjących; epidemiologia, diagnostyka molekularna, genotypowanie. Jest osobą odpowiedzialną za działalność referencyjną w zakresie echinokokozy i zarazy stadniczej koni (Trypanosoma equiperdum). Autor 111 publikacji indeksowanych w Web of Science (H-Indeks: 19), koordynator kilku projektów finansowanych przez: Narodowe Centrum Nauki
w Polsce i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz uczestnik projektów europejskich, m.in: EFSA (EmIA), EJP (MEmE), OH4Survillence. Członek Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego.
Zakład Parazytologii i Chorób Inwazyjnych, Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy (PIWet), Puławy Zakład Biologicznych Szkodliwości Zdrowotnych i Parazytologii, Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki, Lublin, Polska
Lekarz weterynarii, od 2007 r. zatrudniony w Zakładzie Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach, obecnie: profesor instytutu. Od 1994 r. zatrudniony w Instytucie Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie, obecnie na stanowisku adiunkt w Zakładzie Biologicznych Szkodliwości Zdrowotnych i Parazytologii. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2018 r. przedstawiając osiągnięcie dotyczące oceny potencjalnych źródeł zarażenia Toxoplasma gondii w Polsce w aspekcie zagrożenia zdrowia ludzi. Promotor 3 doktoratów. Działalność naukowa: badania nad występowaniem Toxoplasma gondii, Cryptosporidium spp., Giardia duodenalis u zwierząt, ludzi i w środowisku; epidemiologia, diagnostyka serologiczna i molekularna, genotypowanie. Osoba kierująca KLR ds. toksoplazmozy. Autor 107 publikacji indeksowanych w Web of Science (h-indeks 23), koordynator kilku projektów finansowanych przez NCN i MRiRW oraz uczestnik projektów europejskich, m.in. ONE Health EJP (TOXOSOURCES, PARADISE), COST Action FA1408. Członek Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego.
Zakład Parazytologii i Chorób Inwazyjnych, Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy (PIWet-PIB), Puławy
Adiunkt w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym (Zakład Parazytologii i Chorób Inwazyjnych) w Puławach. Główny obszar zainteresowań badawczych to zagadnienia związane z pasożytniczymi nicieniami jelitowymi, metodami oceny żywotności jaj pasożytów m.in. za pomocą barwników fluorescencyjnych, badania parazytologiczne środowiska, ocena zagrożeń parazytologicznych dla zdrowia ludzi i zwierząt związanych ze stosowaniem nawozów i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Autor 41 publikacji recenzowanych. Autor 2 metod standaryzowanych (PN) w Polsce,
6 zgłoszeń patentowych, koordynator kilku projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Członek Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych oraz Action COST CA 16110 w sprawie zwalczania mikroorganizmów chorobotwórczych człowieka w systemach produkcji roślinnej (HUPLANTcontrol) i Action COST FA1404 dotyczącej poprawy stanu wiedzy i badań w zakresie zrównoważonej kontroli roztocza Dermanyssus gallinae (COREMI).
Zakład Parazytologii i Chorób Inwazyjnych, Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy (PIWet-PIB), Puławy
Asystent w Zakładzie Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w Polsce. Odpowiedzialna za badania związane z wykrywaniem inwazji pasożytów z rodzaju Echinococcus oraz innych pasożytów występujących u wolnożyjących zwierząt mięsożernych. Badania nad występowaniem E. aerophilus są główną osią jej planowanej pracy doktorskiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie parazytologii i biologii molekularnej, co potwierdzają liczne staże i szkolenia m.in.: szkolenie dotyczące nowych metod molekularnej diagnostyki Echinococcus spp. z elementami genotypowania, EURL, Rzym, Włochy (2023); szkolenie pt.: „Joint Training Course of the inter EURLs Working Group on NGS: Introduction to Bioinformatics for genomic data mining; Rzym, Włochy (2022); szkolenie dotyczące diagnostyki Taenia solium oraz Teania saginata pt.: „Cystinet Training School on Veterinary Diagnostics”; Antwerpia, Belgia (2016); staż na Uniwersytecie w Idaho, USA, w Zakładzie Biologii Molekularnej Roślin (2013).